Dla Młodzieży z klas VII - przygotowanie do bierzmowania
W niedzielę, 6 paździrnika 2024 r., o godz. 19.00 zapraszam do kościoła na spotkanie Młodzież, która chce w tym roku szkolnym rozpocząć przygotowanie do bierzmowania, wraz z opiekunem.
Spotkanie będzie zaproszeniem do programu formacyjnego Postcresima.
Nazwa pochodzi z języka włoskiego i tłumaczy się ją: "po bierzmowaniu". Program ten powstał we Włoszech jako odpowiedź na zjawisko masowego odchodzenie od Kościoła tuż po bierzmowaniu. U nas, w Polsce, przybrał formę formacji prowadzącej młodzież do przyjęcia bierzmowania, a następnie formacji towarzyszącej jej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Zasadniczym celem tej formacji jest doprowadzić młodzież do spotkania z Chrystusem i do odkrycia Kościoła jako Matki, która pomaga w doświadczeniu miłości Boga. Program formacyjny jest skierowany do młodzieży z całej parafii od 12 roku życia.
Jak wyglądają spotkania?
Spotkania odbywają się co piątek, naturalnie poza dniami wolnymi, feriami i wakacjami. Pismo Święte i Katechizm Kościoła Katolickiego wyznaczają kierunek formacji i są jej podstawą. Dekalog, cnoty teologalne, cnoty kardynalne, grzechy główne, uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała to główne tematy, wokół których budowane są cotygodniowe spotkania. Każdy temat realizowany jest w ramach czterech spotkań. Spotkania zasadniczo odbywają się w małych grupach, w domach zaufanych małżeństw, wyznaczonych przez proboszcza parafii, a jedno z nich w parafii. W czasie pierwszego spotkania młodzi dzielą się tym, co myślą oni sami i ich rówieśnicy na wskazany temat prawdy wiary. Drugie spotkanie polega na skrutacji Pisma Świętego (metoda czytania Biblii z odnośnikami), aby odkryć, co Pismo Święte mówi na ten temat. Trzecie spotkanie odbywa się w parafii i wówczas kapłan przedstawia młodym nauczanie Kościoła na omawiany temat. W czasie tego spotkania jest także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Czwarte spotkanie jest szczególne, zwane Celebracją Przymierza, gdyż każdy z uczestników ma wtedy okazję wejść z Bogiem w przymierze, aby to Pan Bóg stał się gwarantem zrealizowania omawianej prawdy wiary w nim.
Kim są prowadzący spotkania?
Są to małżeństwa, które od lat formowani są w Kościele, w ramach formacji Drogi Neokatechumenalnej. Odkrywając obecność i miłość Boga w ich historii życia, z wdzięczności do Kościoła, otwierają swoje domy, by w rodzinnej atmosferze tworzyć przestrzeń do rozmowy o Bogu i Kościele. Nie egzaminują, nie odpytują młodych, a szanując ich wolność, wsłuchują się w ich głos, wspólnie się modląc i pomagając poznawać i rozumieć Pismo Święte oraz nauczanie Kościoła dzieląc się własnym doświadczeniem. Chcąc zaś dać posmakować darmowej miłości Boga, której sami doświadczyli, przygotowują dla młodych na zakończenie każdego spotkania drobny poczęstunek.
Szczególną rolę w tym programie formacyjnym pełni kapłan. Jest gwarantem Kościoła. Wspiera małżeństwa otwierające swe domy. Uczetniczy w spotkaniach przygotowujących każdy czterotygodniowy cykl tematyczny. Następnie, w zależności od możliwości, cyklicznie odwiedza poszczególne domy, uczestnicząc w spotkaniach domowych. Zawsze przewodniczy trzeciemu spotkaniu, głosząc Magisterium Kościoła.
Wakacyjny letni obóz
Latem, po zakończeniu roku szkolnego, wszyscy młodzi, uczestniczący w programie formacyjnym, są zapraszani na wakacyjny letni obóz. Nie jest on dodatkiem a jedną z najistotniejszych części całej formacji. Podczas pięciu dni zabawy i modlitwy budują się nowe relacje wśród młodych, z małżeństwami uczestniczącymi w formacji, a przede wszystkim z Bogiem. Doświadczenie młodych pokazuje, że to czas wyjątkowy, z namacalną obecnością Chrystusa, pełen radości, a dla niektórych nawet swego rodzaju duchowej terapii.
Każdy młody jest zaproszony!
Warto w odkrycie Boga i Kościoła zainwestować!
Warto odkryć, że nie jesteś sam, bo życie jest zmaganiem, które niesie problemy, na które jedyną odpowiedzią jest Chrystus obecny w Kościele!
Przyjdź, niedziela, 6 października 2024 r., godz. 19.00.