loading...
Rok liturgiczny: B/II
XXX Tydzień zwykły
31 października 2024

NAMASZCZENIE CHORYCH

13 kwietnia 2021r. Odsłon: 907

 

CHORUJE KTOŚ WŚRÓD WAS? KILKA SŁÓW O SAKRAMENCIE CHORYCH…

 

Choroba potrafi przyjść nagle i niespodziewanie. Potrafi zabrać zdrowie, niosąc ze sobą cierpienie, ból, kalectwo. Wraz z pojawieniem się choroby bywa, że nagle znikają koledzy, przyjaciele, a zdarza się, że i rodzina. Ale Jezus i w najgorszych sytuacjach nie chce byśmy pozostawali sami, On daje nam siebie, chociażby w Sakramencie Chorych. Należałoby się zapytać czy chorzy chcą z tego sakramentu korzystać? Jeden z kapłanów opiekując się małym szpitalem liczącym 150 lóżek, w ciągu czterech dni posługiwania w szpitalu rozdał jedynie 35 Komunii świętych chorym, dlaczego tak mało? Oto niektóre z powodów usprawiedliwień:

 

- Niech się ksiądz odsunie, bo mi ksiądz zasłania telewizor: akurat leci "Dziennik Telewizyjny", a ja muszę być na bieżąco.
- Mnie dopiero tutaj przyjęli, ja się jeszcze nie orientuję. Może kiedyś.

- Właśnie dostałem zastrzyk i źle się czuję.

- A ja już jutro wychodzę, więc nie potrzeba.

- A ja się nie mam z czego spowiadać i 25 lat nie byłem do spowiedzi...


A rodzina zanim pomóc swoim najbliższym i wezwać kapłana z posługą, wtedy załatwia sprawy z lekarzami, ukrywa prawdę, przynosi zakupy i wmawia choremu: „Nie martw się, wszystko będzie jak najlepiej”. Nie bójmy się wzywać kapłana do chorego! Dlaczego większość z chorych nie odchodzi na drugą stronę życia przygotowanym jak należy? Pomóżmy im, jak najlepiej przygotować się na rozstanie z tym światem i umożliwiajmy wejście do tego gdzie nie ma już łez i bólu, do nieba! W kilku punktach zobacz jak umożliwić choremu ulgę w cierpieniu:

  1. Chory ma prawo wiedzieć, jaka jest jego sytuacja w chorobie. Nie można go traktować na równi z człowiekiem zdrowym w pełni sił. Często wpływ choroby czy lekarstw, ból, samotność uniemożliwia mu samodzielne podjecie decyzji, dlatego pomóż mu!
  2. Choremu należy mówić prawdę w należny sposób i w odpowiednim czasie. Nie pozwól mu pozostawić wszystkiego na ostatni moment! Pomóż mu uporządkować jego sprawy te ziemskie i duchowe. Często to rodzina posiada ten cenny klucz jak dotrzeć do duszy chorego, nie uczyni tego lekarz, pielęgniarka czy ksiądz, pomóc mu może tylko rodzina i najbliżsi.
  3. Kiedy wezwać księdza? Sakrament chorych to nie sakrament dla zmarłych, dlatego wezwij księdza na życzenie chorego, w razie niebezpieczeństwa, wypadku, ale także perspektywy poważnej operacji czy zabiegu.
  • Co powinien wiedzieć ksiądz zanim przyjdzie do chorego?

Jaki jest stan zdrowia chorego, zarówno ten psychiczny jak i fizyczny, czy chory może przyjąć Komunię świętą. Ważne jest, czy to sam chory prosił o wezwanie księdza. Rodzina może powiedzieć księdzu o tym, jak w ostatnim czasie wyglądało życie religijne chorego.

  • Jak przygotować pokój na przyjęcie księdza w domu chorego?

Jeżeli jest to możliwe przygotuj stół z krzyżem, zapalonymi świecami, wodą święconą i kropidłem. Można przygotować troszeczkę waty lub kawałek czerstwego chleba, po to, by kapłan mógł wytrzeć sobie ręce, gdy namaści chorego olejem (później z szacunku do świętych rzeczy należy je spalić) Można także przygotować szklankę wody z łyżeczką w razie gdyby chory miał problemy z połknięciem Komunii świętej. Gdy chory ma słaby słuch należy zapewnić mu dogodne miejsce ku temu, aby mógł się swobodnie wyspowiadać w razie potrzeby.

  • Na co chciałby liczyć ksiądz udając się do chorego?

Podaj księdzu dokładny adres, w razie potrzeby zapytaj kapłana, czy ma jak dojechać do chorego. Byłoby dobrze, gdyby ktoś z rodziny mógł towarzyszyć kapłanowi dla bezpieczeństwa w drodze (szczególnie w nocy) modląc się w ciszy idąc do chorego. Oczekuj na kapłana przy drzwiach z płonącą świecą w ręku. Rodzina powinna uczestniczyć w sprawowaniu sakramentów wraz z księdzem (wychodzimy tylko na czas spowiedzi świętej).

  • Jak zachować się widząc kapłana niosącego Najświętszy Sakrament do chorego?

W razie możliwości uklęknąć, przystanąć, schylić głowę, zdjąć czapkę (mężczyźni), podjąć modlitwę za chorego, do którego zmierza kapłan. Chrześcijanin powinien także zanosić modlitwę za chorego słysząc sygnał karetki pogotowia.

 

************

Odwiedziny z posługą sakramentalną u chorych w naszej parafii odbywają się w każdą Pierwszą Sobotę Miesiąca. W nagłych przypadkach o posługę sakramentalną wobec chorych można prosić o każdej porze dnia i nocy kontaktując się z księżmi z parafii!



Parafia Rzymkat.
pw. Bożego Ciała

ul. Emilii Plater 25, 71-632 Szczecin

Nr konta parafialnego: 32 1240 3826 1111 0000 4398 1977 III o. w Szczecinie

Kancelaria parafialna czynna w: poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.oo-17.3o /w okresie Wielkiego Postu w piątek tylko do 17.15/

Gdzie nas znajdziesz

mapa