17 maja 2024

Rok wiary

25 października 2012r. Odsłon: 405

11 października 2011 r. w uroczysty sposób zainaugurowany został Rok Wiary. Jest to dla wszystkich ludzi, nie tylko katolików, czas ponownego zachwycenia się i odkrywania własnej wiary. Spojrzenia raz jeszcze na to w Kogo i co wierzymy. Data rozpoczęcia tego roku jest symboliczna. Dokładnie 50 lat temu w Rzymie rozpoczął się Sobór Watykański II, który przyniósł dla całego Kościoła ożywczego ducha. To właśnie Sobór Watykański zwrócił uwagę na rolę świeckich katolików w życiu Kościoła, pod jego wpływem zaczęły powstawać nowe wspólnoty i ruchy np. Wspólnoty Neokatechumenalne, Odnowa w Duchu Świętym i wiele innych. Nauczanie soboru przyniosło zmiany w liturgii. Msza Święta zaczęła być odprawiana w językach narodowych, a nie jak dotychczas po łacinie. Kapłan zwrócony został przodem do wiernych, powstał nowy mszał. Podczas soboru zwrócono uwagę na dialog międzywyznaniowy, ekumenizm. Był to czas rzeczywistego przełomu w Kościele.
    Owocem Soboru Watykańskiego II stał się Katechizm Kościoła Katolickiego wydany przez bł. Jana Pawła II, 20 lat temu.
    Rok Wiary ma być czasem odważnego wyznawania naszej wiary, w czym może nam pomóc zgłębianie dokumentów soborowych, Katechizmu Kościoła Katolickiego, czy przede wszystkim modlitwa o odwagę wiary. Zachęca się do częstego odmawiania Wyznania Wiary - Credo. Niech będzie to i nasza modlitwa.

Rok Wiary posiada również własne logo. Przedstawia ono dryfującą po wodach łódź, która jest symbolem całego Kościoła. Jej masztem jest krzyż - symbol zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Jako żagiel powiewa symbol Eucharystii, tworzą go litery IHS - Jezus Chrystus Zbawiciel.

Rok ten posiada także własny obrazek, przedstawiający Jezusa Chrystusa Pantokratora, czyli władcę całego świata oraz własny hymn pt. Credo Domine!
   Rok Wiary zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Panie, przymnóż nam wiary!