Żywy różaniec

Żywy różaniec 19 października 2012 wyświetleń: 3168

Żywy Różaniec w parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie

Żywy Różaniec jest stowarzyszeniem i wspólnotą osób, które w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką różańcową tych, którzy najbardziej jej potrzebują oraz są wskazani w intencjach podawanych przez papieża.

Szczególnym przywilejem członków Żywego Różańca jest wierna, codzienna odpowiedź na prośbę Matki Bożej, kierowaną w każdym kolejnym objawieniu: odmawiajcie codziennie różaniec! Modlitwa ta wielokrotnie zmieniała bieg historii, przynosi też łaskę wzrostu w wierze (aż do świętości) i ma moc egzorcyzmu.

Wspólnotę Żywego Różańca, założyła Paulina Jaricot (1799–1862) w Lyonie w roku 1826. Papież Grzegorz XVI zatwierdził to Stowarzyszenie i uczynił jego patronką rzymską męczenniczkę – Św. Filomenę. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej wyniszczonej rewolucjami i krwawymi rozruchami Francji, a następnie na całym świecie. Do Polski dotarł jeszcze w XIX wieku. W stulecie powstania wspólnoty (3 maja 1922 r.), papież Pius XI uczynił ją Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary i polecił wprowadzić w całym Kościele. Dziś, wspólnota Żywego Różańca istnieje w niemal każdej polskiej parafii.

Członkowie Żywego Różańca podzieleni są na grupy zwane „żywymi różami“. Każda „Żywa Róża” składa się z 20 osób (tylu, ile jest tajemnic w różańcu), a każda z tych osób odmawia codziennie jedną tajemnicę (dziesiątkę) różańca, która zostaje powierzona do rozważania. Opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego, ale jest utratą zasługi (zasługa polega na tym, że przez odmówienie tylko jednej dziesiątki różańca, każdy członek wspólnoty ma u Boga policzone, jakby odmówił cały różaniec).

Aktualnie w naszej parafii istnieje 10 „Żywych Róż”. Z inicjatywy Żywego Różańca, w każdym miesiącu odprawianych jest co najmniej osiem Mszy św. (informacja dostępna na stronie internetowej parafii).

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 8.00, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, członkowie Żywego Różańca, pod przewodnictwem swojego opiekuna - ks. Edwarda - odmawiają wspólnie jedną część różańca. Następnie, o godz. 8.30 uczestniczą we Mszy św. odprawianej w intencji: O błogosławieństwo Boże dla członków Żywego Różańca i ich rodzin. Wcześniej, przed wspólną modlitwą i Mszą, następuje wymiana tajemnic różańcowych, a między modlitwą i Mszą ksiądz opiekun odczytuje szczegółowe ogłoszenia.

W czasie 30stu lat istnienia grupy modlitewnej Żywego Różańca w naszej parafii, zmarło jej 139ciu członków. Za każdą zmarłą osobę odprawiane są 3 Msze św.

Oprócz modlitwy różańcowej, członkowie naszej wspólnoty włączają się także aktywnie w inne formy życia religijnego naszej parafii. W Wielkim Poście prowadzą w jeden piątek Drogę Krzyżową, w styczniu organizują spotkanie opłatkowe i zawsze są gotowi na aktualne potrzeby duszpasterskie parafii, które dostrzegają kapłani, a szczególnie ks. Proboszcz.

Zachęcamy Wszystkich do włączenia się w to wielkie dzieło modlitewne, poprzez które wyprosić można wiele łask nie tylko dla siebie, ale równeiż dla bliskich i całego świata. Członkiem naszej wspólnoty może zostać każdy parafianin. Wystarczy tylko przyjść do kościoła (na godzinę 8.00) w pierwszą niedzielę miesiąca i wyrazić taką chęć. W naszych „żywych różach” brakuje szczególnie panów, więc tym bardziej ZAPRASZAMY.Smile

W zakładce "Intencje Mszy św." Żywego Różańca znajdziesz wszystkie intencje comiesięcznych Mszy naszej wspólnoty Laughing

Więcej informacji:

ks. Edward Skiba

Maria Binda (tel. 91 423 98 12)

"Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: "Zdrowaś Maryja" dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania".

św. Jan Paweł II

„Najważniejszą rzeczą i najtrudniejszą... jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich”.

Paulina Jaricot

ost. aktualizacja: 2017-09-14