Poniedziałek, 14 października 2019 r. imieniny: Alany, Damiana, Liwii Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Kaliksta I, św. Małgorzaty Marii Alacoque

Historia kultu Bożego Miłosierdzia

Historia kultu Bożego Miłosierdzia 7 maja 2013 wyświetleń: 2980

Historia kultu Miłosierdzia Bożego

Miłosierdzie Twoje, Panie,
Było, jest i nie ustanie...

 

Wiele pięknych psalmów na cześć Miłosierdzia Bożego możemy odnaleźć w Starym Testamencie.

Pan Jezus, za pośrednictwem świętej siostry Faustyny, przypomniał nam i wskazał, że największym przymiotem Stwórcy jest miłosierdzie. Polska sioostra Faustyna Kowalska (*25 VIII 1905, + 5 X 1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia dostąpiła łaski wielu objawień, w których sam Pan Jezus przekazał jej formy kultu Miłosierdzia Bożego. Powiedział:

 • "Podaje ludziom nadzynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu ufam Tobie" (Dzienniczek 327). "Spojrzenie moje z tego obrazu jest takie jako spojrzenie z krzyża" (Dzienniczek 326).
 • "Żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku mnie... Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy - czyn, drugi - słowo, , trzeci - modlitwa" (Dzienniczek 742).
 • "Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczylem" (Dzienniczek 687), "Przez nią uprosisz wszystko, jeżeli to, o co prosisz, bedzie zgodne z wolą moją (Dzienniczek 1731).
 • Nowenna do Miłosiedzia Bożego od Wielkiego Piątku)
  "Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia... W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz ją w tym morzu miłosierdzia mojego" (Dzienniczek 1209).
 • (Święto Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy)
  "Kto w tym dniu przystąpi do Źródła Życia, ten dostapi zupełnego odpuszczenia win i kar. Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia mojego" (Dzienniczek 300).
 • (Godzine Miłosierdzia)
  "O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników... W tej godzinie stała się łaska dla swiata całego, miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość" (Dzienniczek 1320, 1572). 

Powyższe cytaty pochodzą z "Dzienniczka - Miłosierdzie Boże w duszy mojej" napisanego przez siostrę Faustynę na polecenie jej spowiednika , a późniejszego wielkiego krzewiciela kultu Bożego Miłosierdzia  - obecnie błogosławionego księdza Michała Sopoćki.

Do zatwierdzenia i rozpowszechnienia kultu Miłosierdzia Bożego przyczynił się w 1978 roku, jeszcze jako arcybiskup Krakowa kardynał Karol Wojtyła. dzięki jego wstawiennictwu został zniesiony zakaz nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. Równiez dzięki jego staraniom w 1965 roku wszczęto proces informacyjny, a w 1968 roku rozpoczęto w Rzymie proces beatyfikacyjny sługi Bożej siostry Faustyny Kowalskiej.

W dniu 18 czerwaca 1993 roku papież Jan Paweł II beatyfikowała siostrę Faustynę, a 30 kwietnia 2000 roku odbyła się w Rzymie jej kanonizacja.

Zafascynowany Miłosierdziem Bożeym papież Jan Paweł II w trzecim roku swego pontyfikatu ogłosił encyklikę "Dives in misericordia - Bogaty w milosierdziu swoim Bóg", w którj to zakończeniu pisze:

"Im większy zaś może byc opór dziejów ludzkich, im większa obecność ziemskich cywilizacji, im większa miara negacji Boga w ludzkim świecie, tym większa, w gruncie rzeczy bliskość tej tajemnicy, która ukryta w Bogu przed wiekami - w czasie stała sie udzialem człowieka w Jezusie Chrystusie".


Jezu Ufam Tobie!

ost. aktualizacja: 2013-05-07

Parafia Rzymskokatolicka pw. Bożego Ciała

ul. Emilii Plater 25
71-632 Szczecin
Nr tel.: /91/ 423-06-51
e-mail: bozecialo@eparafia.pl

Nr konta parafialnego:

32 1240 3826 1111 0000 4398 1977
III o. w Szczecinie
Pl. Orła Białego 3, 70-470 Szczecin

Kancelaria parafialna czynna w:

poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.oo-18.oo

Porządek Mszy św.:
Niedziela i święta:

7:oo, 8:3o, 10:oo, 11:3o, 13:oo, 18:oo
W tygodniu:
7:oo, 18:oo

 

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

KOMPANIA TWÓRCZA Krzysztof Adamski

2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone