Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Poniedziałek III tygodnia okresu wielkanocnego

Sakramenty 2 listopada 2012 wyświetleń: 2129

Pogrzeb katolicki

"Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem,
wierzymy, że z Nim również żyć będziemy
".
(Rz 6, 8)

Chory, który po woli opuszcza ten świat, nie może odczuwać, iż jest sam. W takich chwilach niepotrzebne są słowa, wystarczy nasze obecność przy chorym. Rodzina powinna wspierać umierającego w jego ostatnich momentach na tej ziemi, swoją nieustanną modlitwą. Ważne jest wzmacnianie bliskości i obecności Boga przy konającym, to pozwoli oddalić lęk przed śmiercią. Można modlić się słowami samego Jezusa: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego. Pomórz mi godnie rozstać się z tym światem. Można też przyzywać orędownictwa Matki Jezusa modląc się słowami: Zdrowaś Maryjo.

W dniu pogrzebu rodzinna, krewni i znajomi powinni gromadzić się na Eucharystii, która sprawowana jest w intencji zmarłego. Pogrzeb katolicki wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Nasza modlitwa, czyste serce i ofiarowana Komunia Święta, są nieocenioną pomocą dla naszych bliskich zmarłych. Dawniej Kościół wierzył, iż śmierć bliskich nam osób, to narodziny tej osoby dla nieba. Także po pogrzebie należy pamiętać o modlitwie za zmarłego np. przez:

1. Msze święte w 30. dniu po śmierci,
  2. Msze święte w rok po śmierci,
  3. Msze święte z okazji imienin, urodzin zmarłego,
  4. Wypominki w miesiącu listopadzie.

Dokumenty, które należy przygotować:

1. Akt Zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  2. Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentów Świętych (Spowiedź, Komunia Święta) wydane przez kapelana szpitala lub duszpasterza,
  3. Jeśli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii należy dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum, dom starości) zaświadczenia od kapłana, iż osoba była wierząca, i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim.

Kto nie może otrzymać pogrzebu katolickiego:

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1184 stwierdza, że jeśli przed śmiercią osoba nie dała żadnych oznak pokuty, to pogrzebu katolickiego powinni być pozbawieni:

1. Apostaci, heretycy i schizmatycy,
  2. Osoby, które kierowały się spaleniem swojego ciała z motywów innych niż katolickie, np. rozsypanie swoich szczątków w różnych miejscach,
  3. Inni jawni grzesznicy, których pogrzeb katolicki byłby zgorszeniem dla wiernych.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj im świeci!

aktualizowano: 2012-11-02